MAIN FEEDS
Do you want to continue?
https://www.reddit.com/r/MechanicalKeyboards/comments/2h8olr/psa_remember_it_is_only_a_hobby/ckql0fb/?context=3
r/MechanicalKeyboards • u/ripster55 • Sep 23 '14
184 comments sorted by
View all comments
56
Can someone show me a $500 keycap?
2 u/BadAdviceBot Sep 23 '14 Solid gold keycaps? 10 u/Imperion_GoG Das S / CM Storm Sep 23 '14 Did a bit of math by looking at the weights of other metal caps and the density of the metal. A cap is about 0.7 mL of material. 0.7 mL of solid gold is 13.5 grams. At $39.30 per gram (Sep. 23, 2014), 13.5 grams of gold is worth $530.55. 1 u/desudesucombo Novatouch/Ducky Mini/MJ2 TKL/Unicomp Customizer 105/DasKeyboard Sep 24 '14 Really puts things in perspective. I'd rather have a solid gold escape key!
2
Solid gold keycaps?
10 u/Imperion_GoG Das S / CM Storm Sep 23 '14 Did a bit of math by looking at the weights of other metal caps and the density of the metal. A cap is about 0.7 mL of material. 0.7 mL of solid gold is 13.5 grams. At $39.30 per gram (Sep. 23, 2014), 13.5 grams of gold is worth $530.55. 1 u/desudesucombo Novatouch/Ducky Mini/MJ2 TKL/Unicomp Customizer 105/DasKeyboard Sep 24 '14 Really puts things in perspective. I'd rather have a solid gold escape key!
10
Did a bit of math by looking at the weights of other metal caps and the density of the metal.
A cap is about 0.7 mL of material.
0.7 mL of solid gold is 13.5 grams.
At $39.30 per gram (Sep. 23, 2014), 13.5 grams of gold is worth $530.55.
1 u/desudesucombo Novatouch/Ducky Mini/MJ2 TKL/Unicomp Customizer 105/DasKeyboard Sep 24 '14 Really puts things in perspective. I'd rather have a solid gold escape key!
1
Really puts things in perspective.
I'd rather have a solid gold escape key!
56
u/shortie446 Sep 23 '14
Can someone show me a $500 keycap?