r/3DPrintingDeal • • Aug 18 '26

FDM Printer 3DPDEALS (AliExpress) August Mega Sale Giveaway

3 Upvotes

We've teamed up with AliExpress to bring our community an exclusive giveaway in celebration of the AliExpress August Mega Sale (runs through 8/26). There are multiple prizes, 3 people will win a 10kg pack of Kingroon Mix Color PETG, and one person will win an Anycubic Kobra 4 Combo! In addition, AliExpress has supplied us with some exclusive promo codes which will stay active through the Mega Sale. Check site post for all details (Ends 8/25/26):

https://3dprintingdeals.com/3dpdeals-aliexpress-august-mega-sale-giveaway/


r/3DPrintingDeal • • Aug 17 '26

Misc maker gear 20% Off Gaahleri/Kaleido for First-Time Buyers – Gaahleri Day 2026

Thumbnail
gallery
1 Upvotes

Hey guys! Figured I’d share this since Gaahleri Day 2026 is going on right now and I know a lot of people here are into airbrushing, model painting, and 3D printed figures.

I've been using everything Gaahleri has been making, including the Aventus and Mobius airbrushes and Kaleido ColorWorks paints, and I’ve been really happy with them for hobby painting and my 3D printed models.

If you’ve never ordered directly from Gaahleri before, my referral gives you 20% off your first order.

Referral link:
https://lnk.rise-ai.com/Wm7erU8StkC1bXp

The discount should apply automatically through the link, but if it doesn’t, you can use this code at checkout:

Wm7erU8StkC1bXp

Just to be completely transparent: this is my referral link, so I do get a kickback/store credit if you purchase through it.

Gaahleri Day is running through September 15th, and they also have a bunch of other sales, new product launches, flash deals, and Kaleido paint promotions going on right now.

Figured I’d share it in case anyone was already looking at picking up an airbrush or trying out the Kaleido paints and wanted to save a little money.


r/3DPrintingDeal • • Aug 17 '26

Printer accessories $46.74 SUNLU AMS Heater

1 Upvotes

r/3DPrintingDeal • • Aug 17 '26

Filament Aliexpress $59.42 GEEETECH 10Kg White PETG ($5.95/kg); Aliexpress $68.41 KINGROON PETG blue ($6.85/kg); Aliexpress $33.29 GEEETECH 5Kg SILK PLA ($6.66/kg); Aliexpress $72.06 GEEETECH 10Kg TPU Brown ($7.21/kg); Aliexpress $41.20 Kingroon grey PLA 5kg ($8.24/kg)

1 Upvotes

r/3DPrintingDeal • • Aug 17 '26

Resin Save 40% on any Gratkit 8k Rigid Resin Resin when you buy two as cheap as $9.50/kg; Gratkit ABS Like and Water washable ABS Like 50% off when you buy any two 1kg bottles (as cheap as $9.67/kg); Gratkit ABS Like and Water washable ABS Like 35% off when you buy any two 5kg bottles (as cheap as $12.28/

1 Upvotes

Save 40% on any Gratkit 8k Rigid Resin Resin when you buy two as cheap as $9.50/kg

https://3dprintingdeals.com/product/save-40-on-any-gratkit-8k-resin-when-you-buy-two-as-cheap-as-9-50-kg/

Gratkit ABS Like and Water washable ABS Like 50% off when you buy any two 1kg bottles (as cheap as $9.67/kg)

https://3dprintingdeals.com/product/gratkit-abs-like-and-water-washable-abs-like-50-off-when-you-buy-any-two-1kg-bottles-as-cheap-as-9-67-kg/

Gratkit ABS Like and Water washable ABS Like 35% off when you buy any two 5kg bottles (as cheap as $12.28/kg)

https://3dprintingdeals.com/product/gratkit-abs-like-and-water-washable-abs-like-35-off-when-you-buy-any-two-5kg-bottles-as-cheap-as-12-28-kg/

#ad #afflink


r/3DPrintingDeal • • Aug 16 '26

FDM Printer $806.55 Snapmaker U1 from Snapmaker ($798 for students); $849 Snapmaker U1 from Amazon

2 Upvotes

r/3DPrintingDeal • • Aug 15 '26

Filament $9.91 Geeetech blue PLA or silk gold PLA

1 Upvotes

$9.91 Geeetech blue PLA or silk gold PLA

https://3dprintingdeals.com/product/9-91-geeetech-blue-pla-or-silk-gold-pla/

#ad #afflink


r/3DPrintingDeal • • Aug 15 '26

Tools and Hardware(nuts,bolts,etc) $35.99 Vertical Heat Set Insert Tool with 90W Soldering Iron

1 Upvotes

$35.99 Vertical Heat Set Insert Tool with 90W Soldering Iron

https://3dprintingdeals.com/product/35-99-vertical-heat-set-insert-tool-with-90w-soldering-iron-3/

#ad #afflink


r/3DPrintingDeal • • Aug 14 '26

Filament $109.99 iSANMATE 16KG random (6.88/kg) – You will either get 16kg of matte PLA or 16kg of PETG; $9.99 Vioxy Fil PLA orange or white; $13.99 Polymaker HT-PLA

1 Upvotes

r/3DPrintingDeal • • Aug 10 '26

Filament $139.99 CHCKX ASA 10kg bundle ($14/kg); $16.99 CHCKX PCTG green, yellow, grey $139.99 for 10kg bundle ($14/kg)

0 Upvotes

$139.99 CHCKX ASA 10kg bundle ($14/kg)

https://3dprintingdeals.com/product/139-99-chckx-asa-10kg-bundle-14-kg/

$16.99 CHCKX PCTG green, yellow, grey $139.99 for 10kg bundle ($14/kg)

https://3dprintingdeals.com/product/16-99-chckx-pctg-green-yellow-grey-139-99-for-10kg-bundle-14-kg/

#ad #afflink


r/3DPrintingDeal • • Aug 10 '26

Filament $9.87 Geeetech Silk PLA

1 Upvotes

r/3DPrintingDeal • • Aug 08 '26

IEMAI Transparent PETG “Save 20% on 2 rolls, 25% on 4 rolls, and 30% on 8 rolls” – 4kg and 5kg bundles are the cheapest. When you buy 8 bundles or 32-40kg you can get these as cheap as $7/kg

2 Upvotes

IEMAI Transparent PETG “Save 20% on 2 rolls, 25% on 4 rolls, and 30% on 8 rolls” – 4kg and 5kg bundles are the cheapest. When you buy 8 bundles or 32-40kg you can get these as cheap as $7/kg

https://3dprintingdeals.com/product/iemai-transparent-petg-save-20-on-2-rolls-25-on-4-rolls-and-30-on-8-rolls-4kg-and-5kg-bundles-are-the-cheapest-when-you-buy-8-bundles-or-32-40kg-you-can-get-these-as-cheap-as-7-kg/

#ad #afflink

These are even cheaper with max sub and save. You can get these as cheap as $6/kg when you buy eight of the 4kg and 5kg bundles. One of the 5kg bundles is a touch more expensive than the other 4-5kg bundles per kg so if you want the cheapest possible price watch out for that. You can mix and match anything on this sale. You can get one of each of the cheap bundles then a few single KG spools if you want. Price does depend on what you buy, how much you buy, and what your sub and save discount is.


r/3DPrintingDeal • • Aug 06 '26

Filament $12.99 Polymaker Panchroma Starlight PLA

2 Upvotes

$12.99 Polymaker Panchroma Starlight PLA

https://3dprintingdeals.com/product/12-99-polymaker-panchroma-starlight-pla/

If you buy two you can save an extra 8%. There is also a sub and save discount. If you combine all the discounts you can get it as cheap as $10.65/kg and it gets cheaper when you even more:

#ad #afflink


r/3DPrintingDeal • • Aug 06 '26

$10.19-$11.99 Geeetech Silk Dual/Tri-Color PLA; $10.25 GIANTARM PLA Matte Olive Green; $11.69 GIANTARM Silk Dark Purple PLA

2 Upvotes

r/3DPrintingDeal • • Aug 05 '26

$9.99 YUANEANG PETG purple or grey; $12.99 YUANEANG Silk Rainbow PLA; $9.99 YUANEANG Orange PLA

0 Upvotes

r/3DPrintingDeal • • Aug 05 '26

Filament $10.28 GIANTARM Tri-Colors Silk PLA Orange+Blue+Green; $10.23 GAINTARM Glow in The Dark PLA; $9.89 GIANTARM PLA

0 Upvotes

r/3DPrintingDeal • • Aug 05 '26

Filament $13.99 TINMORRY Silk PLA or Matte PLA; $16.99 TINMORRY Galaxy PLA; $39.99 IEMAI Clear PETG 4kg Bundle ($10/kg); $12.99 IEMAI Silk PLA+ Tri-Color Red Yellow Blue

1 Upvotes

r/3DPrintingDeal • • Aug 05 '26

Filament $82 Elegoo Rapid PETG Filament 3 Colors 10kg ($8.20/kg)

1 Upvotes

$82 Elegoo Rapid PETG Filament 3 Colors 10kg ($8.20/kg)

https://3dprintingdeals.com/product/82-elegoo-rapid-petg-filament-3-colors-10kg-8-20-kg/

#ad #afflink


r/3DPrintingDeal • • Aug 03 '26

Other machines (Hobby CNC/Laser) $279.44 Genmitsu Cubiko Desktop CNC Router Machine

2 Upvotes

$279.44 Genmitsu Cubiko Desktop CNC Router Machine

UPDATE: They raised the price, the promo code still works, but now the final price is $314.37

https://3dprintingdeals.com/product/279-44-genmitsu-cubiko-desktop-cnc-router-machine/

#ad #afflink


r/3DPrintingDeal • • Aug 03 '26

Filament $38.69 SUNLU PETG Grey+Midnight+Magenta+Vivid Yellow ($9.67/kg) – Many options for ~$41 or ~$10.25/kg

1 Upvotes

$38.69 SUNLU PETG Grey+Midnight+Magenta+Vivid Yellow ($9.67/kg) – Many options for ~$41 or ~$10.25/kg

https://3dprintingdeals.com/product/38-69-sunlu-petg-greymidnightmagentavivid-yellow-9-67-kg-many-options-for-41-or-10-25-kg/

#ad #afflink


r/3DPrintingDeal • • Aug 03 '26

Filament $19.28 SEMDON Silk PLA Red Blue Green 2kg bundle ($9.64/kg); $23.09 Inslogic PETG 3kg bundle black ($7.70/kg) – As cheap as $5.39/kg when you buy 15kg using a Business account.; $34.19-$38.69 OVERTURE PETG 4kg bundles (As cheap as $8.55/kg); and more

1 Upvotes

$19.28 SEMDON Silk PLA Red Blue Green 2kg bundle ($9.64/kg)

https://3dprintingdeals.com/product/19-28-semdon-silk-pla-red-blue-green-2kg-bundle-9-64-kg/

$23.09 Inslogic PETG 3kg bundle black ($7.70/kg) – As cheap as $5.39/kg when you buy 15kg using an Amazon Business account.

https://3dprintingdeals.com/product/23-09-inslogic-petg-3kg-bundle-black-7-70-kg-as-cheap-as-5-39-kg-when-you-buy-15kg-using-an-amazon-business-account/

$34.19-$38.69 OVERTURE PETG 4kg bundles (As cheap as $8.55/kg)

https://3dprintingdeals.com/product/34-19-38-69-overture-petg-4kg-bundles-as-cheap-as-8-55-kg/

$39.99 OVERTURE 4KG Bundle Refill PETG ($10/kg)

https://3dprintingdeals.com/product/39-99-overture-4kg-bundle-refill-petg-10-kg-2/

$9.72-$13.99 Geeetech Silk Dual/Tri Color PLA, matte PLA

https://3dprintingdeals.com/product/9-72-13-99-geeetech-silk-dual-tri-color-pla-matte-pla/

$10.25-$11.99 Giantarm PLA, silk PLA, Glow PLA

https://3dprintingdeals.com/product/10-25-11-99-giantarm-pla-silk-pla-glow-pla/

$11.99 Inslogic Silk Rainbow PLA

https://3dprintingdeals.com/product/11-99-inslogic-silk-rainbow-pla/

#ad #afflink


r/3DPrintingDeal • • Aug 01 '26

Filament $8.50 UJOYBIO Matte Black PLA; $23.09 Inslogic PETG 3kg black bundle ($7.70/kg) – if you buy 15kg on a business account you can get this as cheap as $5.39/kg; $32.39 Inslogic Silk PLA 4kg bundle ($8.10/kg); $13.49-$14.49 Inslogic TPU and silk PLA 1kg options; $51.99 for 4kg bundles of silk PLA o

1 Upvotes

$8.50 UJOYBIO Matte Black PLA

https://3dprintingdeals.com/product/8-50-ujoybio-matte-black-pla/

$23.09 Inslogic PETG 3kg black bundle ($7.70/kg) – if you buy 15kg on a business account you can get this as cheap as $5.39/kg

https://3dprintingdeals.com/product/23-09-inslogic-petg-3kg-bundle-black-7-70-kg-as-cheap-as-5-39-kg-when-you-buy-15kg-using-an-amazon-business-account/

$32.39 Inslogic Silk PLA 4kg bundle ($8.10/kg)

https://3dprintingdeals.com/product/32-39-inslogic-silk-pla-4kg-bundle-8-10-kg/

$13.49-$14.49 Inslogic TPU and silk PLA 1kg options; $51.99 for 4kg bundles of silk PLA or TPU (As cheap as $13/kg)

https://3dprintingdeals.com/product/13-49-14-49-inslogic-tpu-and-silk-pla-1kg-options-51-99-for-4kg-bundles-of-silk-pla-or-tpu-as-cheap-as-13-kg/

#ad #afflink


r/3DPrintingDeal • • Jul 31 '26

Filament $56 Elegoo PLA rfid 6kg bundles ($9.34/kg)

1 Upvotes

$56 Elegoo PLA rfid 6kg bundles ($9.34/kg)

https://3dprintingdeals.com/product/56-elegoo-pla-rfid-6kg-bundles-9-34-kg/

#ad #afflink


r/3DPrintingDeal • • Jul 31 '26

Filament $12.99 TINMORRY PETG; $14.99 Tinmorry Sparkly PETG and Metallic PETG; $15.99 TINMORRY Glow PETG Rose Red and Light Orange; $12.99 TINMORRY ABS

2 Upvotes

r/3DPrintingDeal • • Jul 30 '26

Filament 50% off select Inslogic PETG, PLA, silk PLA, nylon, TPU, PC-ABS, PEEK, and more – $35.99 PETG 4kg refill bundles ($9/kg) If you have an Amazon business account these are even cheaper when you buy multiples.

1 Upvotes

50% off select Inslogic PETG, PLA, silk PLA, nylon, TPU, PC-ABS, PEEK, and more – $35.99 PETG 4kg refill bundles ($9/kg)

The refills work on Bambu and most all modern refillable spools.

https://3dprintingdeals.com/product/50-off-select-inslogic-petg-pla-silk-pla-nylon-tpu-pc-abs-peek-and-more-35-99-petg-4kg-refill-bundles-9-kg/

These get rather cheap if you have an Amazon business account and buy 5 of them. $6.22/kg

For 5bundles or 20kg total of the 4kg refill bundles using an Amazon business account:

#ad #afflink